close
تبلیغات در اینترنت
استروژن

استروژن

استروژن

استروژن
استروژن
آموزش و کدنویسی فایل های گرافیک وردپرس گالری عکس قالب سایت
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
 • عکس های جدید طناز طبایبایی
 • عکس های جدید بهاره افشاری
 • عکس های جدید هانیه توسلی
 • عکس های جدید پگاه آهنگرانی
 • عکس های خوشحالی بازیگران پس از صعود تیم ملی به جام جهانی
 • عکس های جدید فاطمه گودرزی
 • عکس های جدید سحر قریشی
 • عکس های جدید الناز شاکردوست و برادرش
 • جدید ترین عکس های بیتا سحرخیز
 • عکس های جدید نیوشا ضیغمی
 • محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

  استروژن

  این مطلب رو در شنبه 24 اسفند 1392 ساعت: 18:28 در سایت قرار داده است.

  استروژن

   

  استروژن   
  جی 13 : استروژن نام گروهی از هورمون‌های جنسی زنانه است که نقش اساسی در رشد و توسعه ویژگی های جنسی در زنان و روند تولید مثل را دارا می‌باشد. در انسان در سیکل طبیعی تخمدان در مرحله فولیکولی (follicullar) از تخمک آزاد میشود. طی دوران بارداری، مقدار زیادی از استروژن‌ها ترشح می‌شود.
  استرادیول از موثرترین استروژن‌های طبیعی است و احتمالا هورمونی حقیقی است. استروژنها با اتصال به گیرنده استروژنی در سیتوپلاسم، باعث افزایش میزان ساخته شدن DNA و RNA و پروتئین‌های دیگر در بافت هدف می‌شوند. در جدار رحم استروژن باعث رشد و پرخونی آندومتر رحم میشود. همچنین در هیپوتالاموس میزان آزاد شدن GnRH تحت تاثیر استروژن کاهش پیدا می‌کند و در غده هیپوفیز آزاد شدن FSH و LH کاهش می‌یابد.

   

  اصطلاح "استروژن" در واقع اشاره به هر گروهی از هورمون های شیمیایی مشابه هورمون استروژن دارد که از آن گاهی به اشتباه به عنوان هورمون انحصاری زن یاد می‌شود. در واقع استروژن هم در مردان و هم در زنان تولید می شود. با این حال، نقش استروژن در مردان به طور کامل مشخص نیست.
  برای فهم نقش استروژن در زنان درک کلیاتی درباره هورمون‌ها لازم است. هورمون ها مواد شیمیایی حیاتی در انسان و حیوانات می‌باشند که برای انتقال اطلاعات و دستورالعمل ها از یک گروه از سلول های خود به دیگری بکار می‌روند به همین دلیل اغلب به عنوان "پیام رسان های شیمیایی، نامیده می‌شوند. در بدن انسان، هورمون ها تقریبا بر هر سلول بدن و عملکرد آن تاثیر می گذارند. به عنوان مثال هورمون‌ها رشد بدن را تنظیم می کنند و در توسعه، سوخت و ساز بدن ، عملکرد بافت‌ها، عملکرد جنسی، تولید مثل، استفاده بدن از مواد غذایی موثرند. همچنین در واکنش بدن به شرایط اضطراری و حتی حالات ما نقش دارند.
   
  نقش استروژن در زنان
  هورمون استروژن تنها هورمون مسئول رشد و توسعه ویژگی های جنسی زنان و تولید مثل در انسان و حیوانات می‌باشد. اصطلاح "استروژن" شامل گروهی از هورمون های شیمیایی از جمله استرون، استرادیول (که فراوان ترین آنها در زنان در سن باروری) و استریول (هورمون جنس ماده به فرمول C18H24O3 که در طول آبستنی در پیشاب وجود دارد و نشان بهنجار بودن آبستنی است) می‌باشد.
  هورمون استروژن اثر کلیدی در ریخت بدن زنان دارد. این هورمون هم در زنان و هم در مردان ساخته می‌شود اما اندازه آن در زنان به ویژه در دوران باروری به شکل قابل توجه‌ای بیشتر است. علاوه بر دیگر علت‌ها استروژن یک عامل افزاینده در رشد ویژگی‌های ثانویه جنسی نظیر نمو پستان و مفصل ران است. استروژن اساسا" در دوران بلوغ دختران، موجب رشد مفصل ران، باسن و پستان‌ها می‌شود. اگر چه هورمون تستوسترون در دوران بلوغ جنسی یک عامل بازدارنده در رشد و نمو پستان‌ها و ماهیچه‌ها است، با این حال استروژن از سوی دیگر به عملکرد خود ادامه می‌دهد.
   
  به طور کلی، هورمون استروژن در تخمدان ها ، غدد آدرنال و بافت چربی یافت می‌شود. به طور خاص بیشتر، فرم های استرادیول و استرون هستند که عمدتا در تخمدان زنان غیر یائسه‌اند، در حالی که استریول توسط جفت در دوران بارداری است.
  در زنان استروژن علاوه بر سلول‌های بافت های هدفمند سینه ها و رحم در سلول‌های مغز، استخوان، کبد، قلب و سایر بافت ها موثر بوده و در گردش جریان خون نقش دارد.
  استروژن در اولین سیکل قاعدگی، رشد پوشش رحم را کنترل می‌کند. در دوران بلوغ و بارداری باعث تغییراتی در سینه ها می شود و فرآیندهای متابولیک دیگر، از جمله رشد استخوان و سطح کلسترول را تنظیم می‌کند .استروژن و بارداریدر طول سال های باروری، غده هیپوفیز در مغز با تولید هورمونی باعث آزادسازی یک تخمک از فولیکول ‌اش در هر ماه می‌شود. وقتی که فولیکول توسعه می‌یابد با تولید استروژن باعث ضخیم‌تر شدن دیواره رحم می شود.
  تولید پروژسترون پس از تخمک گذاری در میانه چرخه یک زن افزایش یافته و تخمک بارور شده را برای دریافت و تغذیه آماده می‌سازد به طوری که توانایی رشد جنین افزایش می‌یابد.
  اگر لقاح رخ ندهد، سطح استروژن و پروژسترون به شدت افت کرده، پوشش داخلی رحم تجزیه شده و قاعدگی اتفاق می افتد.
  اگر لقاح رخ دهد، استروژن و پروژسترون با هم برای جلوگیری از تخمک گذاری اضافی در دوران بارداری کار می‌کنند.
  با استفاده از این اثر، قرصهای پیشگیری از بارداری(قرصهای ضد بارداری خوراکی) سطح هورمون را تنظیم می‌کنند و با تولید یک پوشش بسیار نازک در رحم به نام آندومتر از باروری تخمک جلوگیری می‌کنند. به علاوه قرص‌های ضدبارداری با ضخیم کردن مخاط گردن رحم از ورود اسپرم به دهانه رحم و لقاح تخمک جلوگیری می‌کنند.همچنین ممکن است قرص‌های ضد بارداری خوراکی حاوی استروژن، گرفتگی های قاعدگی و برخی علائم قبل از یائسگی را تسکین و قاعدگی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را تنظیم کند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که مصرف قرص های ضدبارداری ممکن است خطر ابتلا به سرطان‌های کولورکتال، رحم و تخمدان را کاهش می دهد.
   
  نقش دیگر استروژن
  استخوان
  استروژن تولید شده توسط تخمدان‌ها به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند و همراه با کلسیم، ویتامین D و سایر هورمون ها و مواد معدنی در ساخت استخوان ها نقش دارد. پوکی استخوان هنگامی رخ می دهد که استخوان برای حمایت از فعالیت های طبیعی بیش از حد ضعیف و شکننده می شوند.
  بدن انسان از طریق فرآیندی به نام رسوب و جذب دوباره همواره در حال ساخت و بازسازی استخوان‌ها می باشد. تا حدود سن 30 سالگی، رشد استخوان‌ها و ترمیم استخوان‌های شکسته با سرعت خوبی انجام می‌گیرد اما با شروع کاهش سطح استروژن این فرایند کندتر انجام می‌گیرد.
  بنابراین، بعد از یائسگی با کم شدن تراکم استخوان‌ها احتمال شکسته شدن استخوان‌ها بیش‌تر از بازسازی آن‌ها می‌شود. در سال های اولیه پس از یائسگی، زنان ممکن است حدود 20 درصد از توده استخوانی خود را از دست بدهند. اگرچه پس از یائسگی، تراکم سطوح استخوانی در نهایت کم می‌شود، حفظ ساختار استخوان های قوی و سالم برای جلوگیری از پوکی استخوان بیشتر از یک چالش است.
   
  واژن و دستگاه ادراری
  در دوران یائسگی در نتیجه کاهش میزان استروژن، مهبل (واژن) خشک و دیواره های واژن نازکتر می‌شود به این ترتیب مقاربت و رابطه جنسی دردناک می‌باشد.علاوه بر این، پوشش مجرای خروجی مثانه ، لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می‌برد، نازک می‌شود. به همین دلیل در تعداد کمی از زنان ممکن است عفونت های دستگاه ادراری افزایش یابد که در نتیجه درمان با استفاده از استروژن واژینال بهبود می‌یابد.
   
  تغییرات دوران یائسگی
  دیگر تغییرات جسمی و روحی همراه با نوسان سطح استروژن در دوران یائسگی، به طور معمول دو تا هشت سال طول می کشد. نشانه‌های نوسان سطح استروژن در سال‌های پس از یائسگی شامل:
  • تجربه گرگرفتگی و احساس ناگهانی از گرما در صورت، گردن و قفسه سینه که ممکن است باعث فراوانی عرق ، افزایش ضربان قلب و احساس سرگیجه یا حالت تهوع شود. این تغییرات به طور معمول حدود سه تا شش دقیقه طول می کشد، هر چند می تواند طولانی تر باشد و ممکن است در شب اتفاق افتد و خواب را مختل کند.
  • چرخه نامنظم قاعدگی 
  • حساسیت پستان
  • تشدید میگرن
  • نوسانات خلقی
  • استروژن درمانی
  برای درمان برخی شرایط، مانند تاخیر در شروع بلوغ و علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و ضعیف شدن واژن از استروژن درمانی استفاده می‌شود.ضعیف شدن واژن (vaginal atrophy) بیماری است که در آن سطوح پایین استروژن باعث تنگ شدن واژن زن و از دست دادن خاصیت انعطاف پذیری و روان‌سازی واژن می‌شود.
  هیپوگنادیسم زن(Female hypogonadism) ، بیماری که در آن تخمدانها هورمون کم و یا هیچ تولید می‌کنند و همچنین نارسایی زودرس تخمدان، می تواند باعث خشکی واژن، آتروفی پستان و کاهش میل جنسی شود که از استروژن درمانی برای درمان این بیماری می‌شود.برای سال های بسیاری، درمان با استروژن و درمان با استروژن و پروژسترون برای درمان علائم یائسگی و جلوگیری از پوکی استخوان و بهبود سلامت کلی زنان تجویز می شده‌است.
  با این حال، پس از انتشار نتایج طرح بهداشت زنان (WHI) در سال 2002 و ماه مارس سال 2004، در حال حاضر بر اساس مدیریت دارویی و غذایی ایالات متحده (FDA ) و توصیه متخصصان، مراقبت از سلامتی و تجویز درمان های هورمونی یائسگی در دوزی با پایین ترین سطح و کوتاهترین بازه از زمان ممکن برای رسیدن به اهداف درمانی است. به طور کلی درمان این سایت متعلق به مدیریت علائم یائسگی به جای پیشگیری از بیماری مزمن است.
  در مطالعه WHI از 27،347 نفر از زنان با سن 50 تا 79 (با میانگین سنی 63 سال) اثرات درمان با استروژن یا استروژن / پروژسترون را به طور متوسط از پنج و نیم تا هفت سال بررسی شده است. بر اساس نتایج به دست آمده از این مطالعه، خطرات ناشی از هورمون درمانی به عنوان درمان پیشگیرانه بسته به"سن زن و سن و سال یائسگی متفاوت است.
  موسسه ملی سرطان در سال 2003 نرخ قابل ملاحظه ای از سرطان‌های پستان را در میان زنانی که از هورمون درمانی استفاده کرده‌اند گزارش کرد. در یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی نیوانگلند در آوریل سال 2007، محققان بر این باورند که میلیون ها نفر از زنان تحت هورمون درمانی در سال 2002 پس از اعلام نتایج حاصل از مطالعه بزرگ WHI کمی بعد درمان را متوقف کردند که این امر خطر ابتلای زن به سرطان پستان، بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش داد.
  محققان دریافتند که کاهش در سرطان پستان در اواسط سال 2002 آغاز شد و پس از سال 2003 این کاهش در زنان بالای 50 سال رخ داده است و در زنان مبتلا به تومور رسپتور استروژن (ER) که سلول‌های سرطانی برای رشد نیاز به استروژن دارند استروژن درمانی تاثیر مثبت داشته‌است.
  محققان معتقدند که متوقف کردن استروژن درمانی مانع از رشد سرطان ER و در برخی موارد، احتمالا به درمان سرطان کمک می‌کند، چرا که آنها استروژن اضافی مورد نیاز برای سوخت و رشد خود را ندارند.با این حال، هورمون درمانی برای زنان با نشانه‌های یائسگی یا برای زنان مبتلا به یائسگی زودرس، موثرترین درمان برای گرگرفتگی باقی مانده است.
  علاوه بر درمان علائم مرتبط با یائسگی، استروژن و دیگر هورمون‌ها برای درمان سلامت باروری و اختلالات غدد درون ریز(غدد درون‌ریز در بدن تولید هورمون‌ها و عملکرد آنها را تنظیم می‌کند.
  برخی از موارد استفاده از هورمون درمانی شامل شرایط ذیل است:
  • تاخیر در بلوغ
  • پیشگیری از بارداری
  • چرخه قاعدگی نامنظم 
  • نشانه‌های یائسگی
   
  ترجمه :دوست عزیزم الهام سنجرانی

  موضوع: مسائل جنسي,مخصوص زنان,

  تعداد بازديد : 344
  نظرات()

  مطالب مرتبط

  روش مناسب تحریک جنسی شوهر
  روش مناسب تحریک جنسی شوهر
  رابطه جنسی دهانی
  چگونه همسر خوش اخلاق پیدا کنیم
  گام برای جبران کمبود محبت همسر
  هشدار نسبت به خطرات رابطه جنسی از مقعد(رابطه مقعدی)
  روش موثر برای بزرگ شدن پستان ها
  خیالپردازی جنسی و مشکلات آن
  چرا برخی خانم ها ازدواج نمی کنند؟
  نکاتی برای جلوگیری از عقیمی مردان
  چرا برخی خانم ها ازدواج نمی کنند؟
  این جملات هوش را از سر آقایان می پراند!
  این جملات هوش را از سر آقایان می پراند!
  ارضاء شدن همزمان زن و مرد
  علت خارش پس از رابطه ‌زناشویی چیست؟
  دلیل ارتباط زنان متاهل با پسران مجرد
  راهنمای پیش ‌نوازی در رابطه ‌جنسی
  رابطه ناباروری با مصرف قلیان
  روشهایی برای تحریک جنسی مناسب شوهرتان
  زنی در اتاق خواب همسرم!

  بخش نظرات این مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  کلیه حقوق مادی و معنوی نزد (( آموزش مسائل زناشویی دانلود,کليپ,فيلم,سريال,دانلود کليپ,دانلود فيلم,دانلود رايگان,عکس بازيگران,بازيگران ايراني,بازيگران و همسرانشان,عکس )) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد.
  خرمشهر کیدز لاولی کیدز